Що отримають місцеві бюджети 2019 року?

Урядовці планують, що в 2019 році місцеві бюджети зароблятимуть більше, чому сприятиме низка запропонованих податкових новацій. Ріст власних надходжень місцевих бюджетів зросте на 15% (до 291 млрд грн). Місцевим громадам також варто очікувати незначної зміни в структурі трансфертів з центрального бюджету.

Місцеві бюджети 2019 року отримають більше власних доходів за рахунок зростання податкових платежів. Нагадаємо, що фінансові ресурси місцевих бюджетів формують власні доходи (місцеві податки і збори, неподаткові надходження, відрахування від деяких загальнодержавних податків і зборів) і трансферти, передані місцевим бюджетам з Державного бюджету України (дотації, субвенції). 2019 року вага власних доходів у структурі фінансових ресурсів місцевих бюджетів зросте до 49% (проти 45.5% 2018 р.), а от у структурі Зведеного бюджету України залишиться без змін.

Власні доходи місцевих бюджетів 2019 року збільшаться на 15% (до 291 млрд грн) порівняно з попереднім роком. Частково цьому сприятиме підняття мінімальної заробітної плати з 1 січня 2019 року до 4173 грн (порівняно з нинішніми 3723 грн). Розмір державних соціальних стандартів впливає на формування дохідної частини місцевих бюджетів. Проектом передбачено також, що частка податку на доходи фізичних осіб у власних доходах місцевих бюджетів у 2019 році збільшиться на 2%, порівняно з 2018 роком, і перевищить 55%.

Власні доходи місцевих громад зростуть також за рахунок низки податкових новацій:

  • ПДФО від надання фізособами земельних ділянок в оренду до місцевого бюджету за місцезнаходженням об’єктів оренди. В ідеалі така новація мала б спонукати органи місцевого самоврядування підвищити прозорість оренди земель у громадах;
  • 5% рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення до місцевого бюджету за місцем їх видобутку.

Уряд планує спрямувати на освітню субвенцію на 11.2 млрд грн більше, аніж було заплановано в поточному році, а фінансування медичної та соціальної субвенцій зменшиться. Обсяг трансфертів, що надаватимуть з державного бюджету місцевим бюджетам, 2019 року незначно зменшиться (на 1.2%) порівняно з попереднім роком. Передумова таких змін – впроваджених заходів щодо вдосконалення порядку і підвищення адресності надання житлових субсидій.

Запланований темп зростання надходжень місцевих бюджетів на 2019 рік втричі нижчий, ніж був на початку реформи (+45%). Ми вважаємо, що такий темп реформи децентралізації є пристойним, однак є чимало проблем, які потребують відповіді. Зокрема, чи компенсує держава місцевим бюджетам в наступному році податкові пільги Укрзалізниці. Також відкритим питанням є чи вистачить місцевим бюджетам в 2019 році коштів на оплату праці вчителів та фінансування видатків лікувальних закладів, адже саме в цих сферах в ряді громад спостерігались негаразди.



Розсилка: