На скільки можна скоротити споживання газу Державне управління
четвер, 25 квітня 2019 року, 15:56
Для досягнення енергетичної незалежності треба не тільки підвищувати видобуток газу, а й раціонально його споживати. І тут в України є величезні можливості
Ми вже писали, що Україна посідає друге місце в Європі за рівнем покладів газу і нарощення власного видобутку може зробити країну енергетично самодостатньою. Проте це не єдиний спосіб досягти енергетичної незалежності. У нас є ще один доступний нам ресурс – більш ефективне використання наявних енергоносіїв.
Про енергоефективність уже давно і багато говорять. Про вагомі кроки у цьому напрямі звітують чиновники, пишуть ЗМІ. З’являються історії успіху, як-от зниження споживання газу на 53% у селі на Чернігівщині через економні газові котли. Постає питання: чи справді можливо для країни з холодним кліматом і застарілими виробничими технологіями знизити споживання природного газу до рівня власного видобутку?
Авторитетна дослідницька організація Oxford Institute for Energy Studies у своєму дослідженні ще 2016 року вказувала, що Україна може на 61% скоротити споживання газу для потреб населення та обігрівання приміщень, якщо досягне середньоєвропейського рівня енергоефективності. А це економія близько 11.4 млрд м³ природного газу, чого більш аніж достатньо, щоб відмовитися від імпорту навіть за поточного рівня видобутку.
Як цього можна досягти? Основна частина потенційного енергозбереження – за рахунок обліку теплової енергії (встановлення теплових лічильників), утеплення будинків, встановлення терморегуляторів, заміни вікон на енергоефективні та ін. За оцінками Мінрегіону та ПРООН, повноцінна реалізація цих заходів може економити до 9 млрд м³ природного газу щорічно. Не менш важлива потенційна економія від модернізації теплогенерації та теплових мереж. Фахівці Мінрегіону оцінили економію від таких заходів на рівні 2.4 млрд м³.
І це ми ще не брали до уваги потенціал економії від модернізації виробничих потужностей. Іншими словами, немає нічого неможливого. З таким рівнем енергетичної НЕефективності поле для маневру неймовірне. Щоправда, як і з видобутком, нічого не відбудеться само собою. Потрібні інвестиції та системна робота.