Вартість утримання держави зменшується… але не для всіх. Ми проаналізували, останні зміни компромісного варіанту податкової реформи від Міністерство фінансів України
У 2 кварталі 2015 року доходи зведеного бюджету збільшилися на 41.0%, видатки зросли на 20.1% рік до року. У результаті профіцит зведеного бюджету скоротився до 12.3 млрд грн на кінець червня.
І квартал 2015 року відзначився несподіваним покращенням ситуації у фіскальній сфері. Доходи збільшилися на 25,0%, а профіцит сягнув 3,9% ВВП.
Минулого року Україна зіткнулася зі значними труднощами в сфері бюджету. Революція, а потім окупація частини території спровокували, з одного боку, зростання видатків через девальвацію та військові витрати, а з іншого – стагнацію бюджетних доходів через економічну кризу. В результаті, державний борг сягнув критичного рівня. Що означає все це для звичайного громадянина? Саме цьому питанню і присвячений даний звіт.
Бюджет на 2014 рік був недовиконаний і за доходами, і за видатками. Це не стало уроком для влади: прийнятий бюджет на 2015 рік теж є нереалістичним.
Уряд пропонує збільшити доходи Держбюджету на 4,7%, а видатки – на 6,7%. При цьому дефіцит зросте до 4,1% ВВП. Граничний обсяг держборгу пропонується збільшити на 18,6%.
29 грудня 2014 року Верховна Рада України ухвалила Закон «Про державний бюджет на 2015 рік». Запропонований кошторис визначає занадто амбітний план доходів (очікувався ріст більше ніж на 30%), окреслює дуже широкий фіскальний розрив (8.8% ВВП) та занадто сильно покладається на емісійну підтримку з боку Нацбанку (кошторис потребує емісію близько 200 млрд грн). Ухвалений бюджет погано узгоджується з економічними реаліями України і очевидно загрожує зривом переговорів із МВФ (Фонд наполягав на фіскальному дефіциті не більше 5.8% ВВП).
У ІІІ кварталі 2014 року у фіскальній сфері на передній план вийшли чотири теми: вплив підвищення податків на доходну частину бюджету, бюджетні відносини з окупованими територіями Сходу України, вплив фіскальної політики на валютну дестабілізацію та формування бюджету на 2015 рік.
У серпні державний та гарантований державою борг перетнув позначку 60% ВВП*. Якщо бути точним, його розмір склав 63,7% ВВП.
Уряд Ярсенія Яценюка запізнився з передачею проекту державного бюджету на 2015 рік на розгляд Верховної Ради. Згідно з вимогами Бюджетного кодексу, проект держбюджету на наступний рік має потрапити до парламенту не пізніше 15 вересня.